Под покровитељством Министарства пољопривреде и заштите животне средине, на Београдском сајму се од 26. до 29. новембра одржао 9. Сајам етно хране и пића, који је окупио око 350 домаћих и иностраних излагача са преко 1.500 различитих прехрамбених етно производа који се праве по посебној рецептури и у ограниченим количинама за тржиште.
Сајам се одржава под слоганом „Утемељење робне марке етно производа“, што практично значи брендирање традиционалних, домаћих прехрамбених производа како би се створили нови брендови и пронашла нова тржишта.
Излагачи су наступали у организацији институција и региона: привредних комора, задружних савеза, туристичких организација, локалних самоуправа, удружења произвођача. Представљени су домаћи произвођачи по регионима, као и произвођачи из Бугарске, Румуније, Грчке, Боснеи Херцеговине, Републике Српске, Руске Федерације и Италије.
На штанду РПК Ужице своје производе су представили: РБ Глобали Газела плус из Ужица, Етно стил Јолић из Збојштице, Варошанка, Златарка, ПГ Тртовић из Нове Вароши, Фарма коза Досковић, Браћа Томашевић из Пријепоља, Пољопромет из Јежевице, Дреновац и ПГ Јовановић из Ариље, Биосфера Голија из Ивањице. Међу излагачима, били су и млекара Биљана крин из Рожанства, ПК Златибор и ПГ Пчелињаци Пантовић са Златибора, чији учешће на сајму је организовало Привредно друштво за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ и општина Чајетина.
Међу излагачима на штанду РПК Ужице било је и оних који су присутни од првог сајма давне 2006. године и који наглашавају да им је појављивање на овом сајму много допринело повећању броја купаца а тиме и производње и развоја компаније.
Они који су се ове године први пут појавили на овом сајму, истичу да ће и наредних година бити сигуран излагач.Сви излагачи су истакли задовољство заједничким наступом, организацијом од старне РПК Ужице и Београдског сајма, бројем обављених разговора и потписаних уговора и очекиваних финансијских ефеката свог наступа.
Бројни посетиоци штанда РПК Ужице, као и излагачи, имали су прилику да током сва четири дана трајања сајма уживају у омиљеном бренду потрошача Србије - специјалитетима фирме Златиборац. Ова компанија, добитник бројних награда и признања је тиме подржала мала предузећа и газдинства у њиховом путу ка успеху.
Министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић је свечано отворила Сајам нагласивши да је производња прехрамбених производа на традиционалан начин "српско злато". Заштита географског порекла веома важан процес а домаћем малом произвођачу је потребан системски стимуланс како би створили БРЕНД тј. робну марку и профитабилан извозни артикал.
Протеклих година Сајам етно хране и пића се афирмисао као ексклузиван промотер бројних традиционалних производа тако да из године у годину привлачи све веће интересовање како посетилаца тако и излагача и представљање све већег броја производа са заштићеним географским пореклом.
Манифестација је, пре свега, намењена дистрибутерима, набављачима хотела и трговинских ланаца, власницима ресторана, трговинских радњи, шефовима кухиња, професионалним гастрономима, купцима из иностранства због упознавања са асортиманом, укусом и ценом специјалитета које могу уврстити у властиту пословну понуду.
У оквиру Сајма етно хране и пића, традиционално се организује богат стручан и пратећи програм, изложба рукотворина, а последњег дана Сајма и ревија торти. Амбасада Републике Кубе у Србији је ове године представила кубанске гастрономске специјалитете и коктеле. Док су уживали у специјалитетима и пићу, посетиоци су могли да слушају легендарну кубанску музику и гледају туристички видео-материјал.
У циљу препознавања нових српских брендова, жири састављен од еминентних стручњака из ове области, оцењивао је експонате у 12 робних група и 21-ој подгрупи и доделио дипломе и признања најуспешнијим.
У веома јакој конкуренцији, производи са подручја Регионалне привредне коморе Ужице су били веома запажени, штанд изузетно добро посећен, а признања су добили Фарма коза Досковић из Пријепоља у робној групи млеко и производи од млека за козји сир, Дреновац доо из Ариља у робној групи воће и прерађевине од воћа за сушену лиофилизирану малину. Регионална привредна комора Ужице је добила признање за успешну организацију и наступ на Сајму.
Врхунско признање -апсолутни победник и ласкаву титулу Робнамарка из Србије 2014. добила је сушенамалина фирме Дреновац из Ариља.
Газдинство Досковић се бави узгојем коза на пределима где је природа подарила изобиље чисте и незагађене пашњаке и изворе, лековито биље, шумско воће, на надморској висиниод 500 до 1200 метара. Читава породица је укључена у овај посао и свима је заједничка љубав према козама.
Сво млеко се преради у сиреве, Од сирева највише се прави класични, традиционални сир танка кришка, са додацима нане, кантариона, мајчине душице, рузмарина и трапист са додатком црвене паприка, маслиновог уља и белог лука.