У галерији Чигота на Златибору ове седмице своје слике излаже академски сликар Бојан Савић . Назив изложбе је „Љубав и путовање“ .
Академију Примењених уметности и дизајна Бојан Савић је завршио 2001.године на одсеку: зидно сликарство и рестаурација , у класи професора Слободана Ђуричковића. Изразити колориста, као и већина његових колега са класе, Савић обрађује исконске теме: љубав, слободу и срећу. Да би до среће стигао, човек мора имати слободу и љубав, а све то је једно велико, неизвесно али узбудљиво – путовање. Бојаново путовање одвија се на граду – барци.
„Јесте чудно што у суштини град плови, али то и јесте та нека динамика коју сам хтео да покажем, а заиста подсећа на неку барку; ту је и црква, ту су и манастири... Има доста и Хиландара. У ствари, јесте брод у коме сви ми треба да пловимо у овом свету, у овом времену, који ће нас отпловити негде на сигурно. Море је то које је узнемирено и које, генерално, може да донесе лепе тренутке, а може да буде и бура. Опет, с друге стране, то је једна симболика да овај брод има саму луку у себи,“ прича Бојан Савић.
Породична путовања по приморским градовима начин су да овај уметник напуни батерије, али и да се врати оном делу сликарства који има за циљ да сједини човека са природом. Тренутке уз море, на обали, користио је да слика на лицу места, без стега и ограничености атељеа, а поред јарких боја користио је и материјале који су му били на дохват руке.
„Има чак и неких асанблажа, доста додајем песак са разних плажа у саму боју... Користим чак и лесонит који сечем, обрађујем... Играм се доста са материјалом јер то ме опушта и прелазим из једне реалности у неки мој свет, онда направим нешто лепо и враћам у реалност, и тако покушавам да кружим, да допринесем овом свету бар мало лепоте,“ каже Савић.
Поред слика на тему „Љубав и путовање“ посетиоци ће видети и мање формате апстрактних записа на којима Савић слаже, као мозаик, тренутке, дане, месеце, и као кроз дневник говори о својим осећањима, доживљајима, размишљањима.
Учесник више међународних ликовних колонија у земљи и иностранству, организатор међународних арт кампова и радионица. Радио је у радионицама и пројектима за децу и одрасле са посебним потребама,као и ликовне радионице фузионисаног стакла. Члан је УЛУПУДУС-а, и АРТЕ групе од којих је добио награду "Сликар године 2012".
Мирјана Ранковић Луковић