КЈП „Златибор“ Чајетина: Стручна обука за ефективан рад са корисницима на терену

edukacija

КЈП „Златибор“ Чајетина ових дана је почело са обукама запослених у комуналној служби на тему Компостирање у теорији и пракси: Стручна обука за ефективан рад са корисницима на терену. Обуку врши  Едукативни центар за урбано компостирање .

Након набавке 500 мини компостера, КЈП „Златибор“ Чајетина кренуло је са обуком запослених који ће стечено знање о раду са компостерима даље пренети корисницима.  Обуку води стручни тим Едукативног центра за урбано компостирање "Зелена оаза" из Кучева.

"Заступљене теме су урбано компостирање, којим ће се бавити крајњи корисници на територији Општине Чајетина, које се односе на домаћинства где ће процес примарне селекције отпада (одвајање зеленог отпада из укупне масе отпада) завршавати у компостерима који ће се налазити у двориштима приватних домаћинстава. Из тиг разлога се ми налазимо ових дана у КЈП "Златибор", како би пренели знања о окупном процесу селекције отпада и његовом компостирању, јер грађани ове општине имају ексклузивност да су први који у оволиком броју обављају селекцију биоразградивог отпада и његову рециклажу на месту самог настанка", рекао је Слободан Стокић из ЕЦ за урбано компостирање "Зелена оаза".

Након едукације запослених, кренуће се са обуком заинтересованих корисника како би процес компостирања у њиховим домаћинствима био што успешнији.

"КЈП "Златибор" је недавно, из сопствених средстава,  набавило 500 компостера који ће бити бесплатно подељени нашим корисницима,  у овој првој фази становницима насељеног места Чајетина. Компостери су намењени за одлагање био отпада. Осим одлагања остатака од припремања хране, у ове компостере моћи ће да се одлажу ситне гранчице, лишће, пиљевина, пепео и све оно због чега су нас наши корисници често контактирали са питањима где тај отпад да одлажу, с обзиром да то није могло у зелене канте- када је реч о иглицама, лишћу итд. Након извесног времена и успешног процеса компостирања, произвешће се добро органско ђубриво које може служити за уређење цветњака, дворишта, башти и слично", објаснила је Драгана Росић, ПР КЈП"Златибор".

Важно је напоменути да у компостере не треба одлагати кости, као и остатке од меса и рибе. Запремина мини компостера износи 420 литара, што је према процени сасвим довољно за једно домаћинство, а тамо где би се указала потреба за већим капацитетом, уз компостере су набављене и посуде за надоградњу. Коришћењем компостера, напоменула је овом приликом Драгана Росић, грађани ће помоћи у процесу смањивања простора за одлагање ове  врсте отпада на депонијском простору.