Незадовољни произвођачи малина из Пријепоља, Прибоја, Ивањице и Ужица трећи дан блокирају пут Пријепоље-Бијело Поље ка Црној Гори, тражећи да цена малине буде 180 динара. Њихов захтев подржао је и Савез "Српска малина", који окупља више удружења из 13 општина Западне Србије. Министар Недимовић каже да држава не може да утиче на цену. У ужичкој Регионалној привредној комори у току је састанак Групације произвођача свежег и замрзнутог воћа и представника савеза "Српска малина". Откупљивачи и прерађивачи сматрају да је нереалан захтев малинара да аконтна цена буде 180 динара, јер тренутни параметри на тржишту показују да је могућа 100 динара.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је да цену малине диктира тржиште, а не држава.
"Министарство пољопривреде је помогло малинарима кроз субвенције у производњи и осигурање засада, али нема утицај на пласман робе", истакао је Недимовић.
Према његовим речима, свега два до три одсто производње малине заврши у Србији, а 97 одсто иде у извоз што показује колико светско тржиште диктира цене и код нас.
"Став Владе и Министарства је да блокада путева не решава проблем и све док се то ради неће бити преговора са малинарима", рекао је Недимовић.
Због блокаде пута и преусмеравања саобраћаја на алтернативни правац кроз град, од јуче је у Пријепољу саобраћај отежан, долази до повременог застоја и формирања колона из правца Црне Горе.
Тањуг преноси да је данас затворен и алтернативни пролаз кроз центар града и да се до Црне Горе може стићи преко Новог Пазара и Тутина.
Александар Драгојевић из Подгорице, који је на путу према Краљеву, каже да у колони код Пријепоља чека дуже од три сата.
Малинари из удружења "Лимска долина", којима су се придружили узгавијачи "црвеног злата" из целог ужичког краја, поручују да ће ту остати док им не буду пружене гаранције да ће откупна цена овог воћа бити 180 динара.
Извор: РТС