УЧЕНИЦИ који ускоро полажу малу матуру мораће мање да се ослоне на успех из школе, а више на знање показано на тестовима, јер је од ове године начин рачунања бодова за упис промењен, тачније враћен на модел од пре неколико година.
Са свим петицама из школе моћи ће да имају максималних 60 бодова, а ако одговоре тачно на сва питања у три теста, обезбедиће још 40, уместо прошлогодишњих 30 поена. Тестови из српског, односно матерњег језика, математике и комбиновани тест са питањима из историје, географије, биологије, хемије и физике, имаће по 20 задатака, али ће језик и математика бити вредновани са максималних 13, а комбиновани са 14 поена. Успех их школе рачуна се сабирањем просека из шестог, седмог и осмог разреда и множи са два.
Министарство просвете вратило је начин бодовања какав је био до 2014. године, са намером да знање показано на тесту добије већи значај. Како највећи број ученика има петице и четворке у дневнику, било је све теже направити разлику на основу закључених оцена.
Ученици могу да добију и бодове на основу награда на такмичењима, које ће се такође рачунати за упис у средње школе. Прва три места на међународним такмичењима носе 8, 10 и 12 бодова, а на републичким 2, 4 и 6 поена.
За полагање мале матуре прво ће се пријављивати они који на њу стижу са закашњењем од неколико година - ванредни ученици старији од 17 година, који ће се у основним школама пријављивати од данас до 8. јуна. У исто време пријављиваће се и кандидати из Републике Српске, који би школовање да наставе у Србији.
Завршни испит почиње тестом из српског, односно матерњег језика 18. јуна у 9. часова. Другог дана полагаће математику, а трећег комбиновани тест. На сваком тесту биће по 20 задатака, а ученици ће имати два сата да их реше. Уколико на питања одговоре раније, моћи ће да изађу из учионице, али последњих 15 минута излазак неће бити дозвољен.
Када буду објављени резултати и прођу рокови за жалбу, ученици ће школама предавати листу са највише 20 жељених образовних профила. Наставници подсећају ђаке да је важно да на листи наведу што више жеља, како се не би десило да остану неуписани. Ђаци се по школама распоређују тако што се укршта њихов број бодова са листом жеља и компјутер то ради истовремено за све ученике, како нико не би био оштећен. Ако већи број ученика, који конкуришу у исту школу, има једнак број бодова, онда предност имају "вуковци", они који са такмичења доносе више бодова или су на малој матури имали више бодова од њихових такмаца за исто место у учионици.
Извор: Вечерње новости