Монографија „Добрила“ представљена је синоћ у библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“ у Чајетини. Књигу је приредио ужички публициста Зоран Јеремић, а на промоцији су о Добрили Смиљанић и њеном раду говорили Раде Љубојевић, директор фирме „Сирогојно компани“ и Сања Софијанић, ауторка изложбе посвећене овој изузетној жени.
Монографија „Добрила“ посвећена је Добрили Смиљанић, жени која је покренула златиборске плетиље створивши аутентичан модни стил сирогојниских џемпера познатих у целом свету, али и поставила темељ „Старог села“ – јединог музеја на отвореном код нас. За свој рад добила је и многа признања, између осталог и Унескову награду за животно дело. Монографију је приредио ужички писац и публициста Зоран Јеремић.
"Ушао сам у тај посао који сам завршио захваљујући чињеници да је Музеј "Старо село" имао озбиљну архиву и да је Добрила сачувала ту своју приватну архиву. Опет је то требало подићи на неки ниво приче који се издиже изнад Сирогојна, јер то је ипак светска прича. Оно што је она урадила има еманципаторски карактер, после ње, жене у овом крају више нису биле то што су биле, добиле су одређена права. Она је показала како треба да ради једно предузеће које се ослонило на властите снаге и визију једне жене чија је креативна воља била до те мере снажна и велика. Добрила показује како се из неке недођије, из неког села које има само каменолом и ништа друго, у то време кад је она дошла, како се може од тога направити светска марка", каже Зоран Јеремић, аутор.
Пут који је уз помоћ својих сарадника крчила, није у то време седамдесетих година прошлог века, био ни мало лак. Село је било без уређених путева, скоро без струје и телефонских веза, али се уз много ентузијазма и упорности успевало у наумима да се сирогојнски џемпери препознатљивих мотива прикажу не само тадашњим најјачим фирмама у Југославији, већ много даље.
"Постигло се да сада, тај џемпер који је створен у Сирогојну а који је Добрила дизајнирала, однесе I место у Риму 1977. године. У срцу дизајна, у земљи која је позната по савршеном дизајну, да сада, од свих тих великих фирми које се баве дизајном, Сирогојно освоји то прво место", рекао је Раде Љубојевић директор „Сирогојно компани“.
Ово вече је чајетинска публика имала прилику да погледа и изложбу посвећену Добрили, а ауторка изложбе је поделила своје утиске о самој Добрили Смиљанић током интервјуа који је водила са њом.
"Добрила је имала страховито много поштовања према свим својим сарадницима и према тим плетиљама и она све њихове приче и даље прати. Она прати приче о њиховој деци, била је упућена у њихове животе", Сања Софијанић , директорка библиотеке „Добрило Ненадић“ из Ариља.
Пропратни део вечери била је и ревија сирогојнских џемпера праћена музичким нумерама изведеним на народном дувачком инструменту - фрули , у изведби Марка Џамбасовића.