На Златибору је јуче почело 28. Саветовање ветеринара које се се одржава у организацији Српског ветеринарског друштва, у суорганизацији Факултета ветеринарске медицине и под покровитељством Министарства пољопривреде и заштите животне средине . У оквиру саветовања биће обрађено мноштво важних тема а једна од њих је увођење апликације за издавање уверења о здравственом стању животиња. Увођењем нових технологија Ветеринарска служба постаће једна од модернијих служби у региону.
Увођење апликације за издавање уверења о здравственом стању животиња има за циљ да потврди да животиње које иду на линију клања нису лечене и да као такве безбедно улазе у ланац исхране. Будимир Плавшић, начелник Одељења за здравствену заштиту и заштиту добробити животиња каже да би апликација била ефикасна мора имати правни основ.
„Сада ћемо са ветеринарима радити на томе да се он усклади и буде у потпуности адекватан за живу примену. То ћемо радити септембар и октобар. Апликација се сређује до краја новембра, а њена практична примена планирана је од 1. јануара 2018. године. Очекујем да ће онда дигитализација и у овом делу ветеринарске службе бити у потпуности ефикасна“, истиче Плавшић.
Владо Теодоровић, декан Ветеринарског факултета истиче да годишње саветовање ветеринара Србије има за циљ да обогати знања учесника, посебно када је реч о увођењу нових метода дијагностике.
„Не знају на факултету све оно што се дешава у свету. Зато прибегавамо да позовемо госте из региона који се тиме баве, као што и они нас зову ако они не знају, а ми имамо стручњаке из тог дела. Тако у потпуности добијају информације које су им неопходне за функционисање“, додаје декан Ветеринарског факултета.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs