Семинар оториноларинголога данас је отворен у хотелу Палисад, а теме о којима је било говора тичу се актуелности и оториноларингологији. Уједно је покренута хуманитарна акција „Мој омиљени звук“, којом ће деци до 18 година, у наредних годину дана, бити поклоњено 100 слушних апарата.
Организатор скупа је регионална компанија АУДИО БМ, која послује у целом региону и сваке године организује скуп новости у оториноларингологији. На овогодишњем, шеснаестом окупљању, стручњацима из ове области, који су осим земаља бивше Југославије, пристигли из Немачке, Швајцарске и Америке, приказане су новости из европске и светске оториноларингологије. Скуп прати изложба нове дијагностичке опреме којом могу лакше и квалитетније да дијагностицирају оштећења слуха. Представљен је нови кохаларни имплант, који служи да апсолутно глува деца могу једнако квалитетно да чују и да се социјализују са својим вршњацима.
„Реална ситуација у нашој земљи је да је, на број становника и на број новорођене деце у Србији годишње неопходно око четрдесетак кохаларних импланата. Уз помоћ Републичког фонда здравственог осигурања, већина новорођене деце са тешким и екстремно тешким слушним оштећењем добиће кохаларни имплант“, каже Блажо Писарић, генерални директор АУДИО БМ.
АУДИО БМ је поджао хуманитарну акцију коју је покренуо Фонд хуманости компаније Вечерње Новости.
„Циљ нам је да наредних педесет недеља, значи наредних годину дана, педесеторо деце (свако дете једне недеље) добије слушни апарат. То ће бити апарати средње и високе класе. На тај начин желимо да помогнемо деци која имају проблема са слухом, да могу лакше да функционишу у школи, да се лакше едукују, развијају итд. То је нешто чиме ми заиста желимо да утичемо на државу, да размисли да деци заиста треба нешто квалитетније да би могли лакше да функционишу“, рекао је Предраг Пејовић, извршни директор компаније АУДИО БМ.
Родитељи чија деца имају потребу за коришћењем овог слушног апарата, могу се јавити на кол центар компаније АУДИО БМ - 021 3400, где ће добити информације везане за добијање апарата.
„Особа која ради у кол центру ће их обавестити шта је све потребно. Потребан је извештај лекара, снимак слуха, један упитник који треба да попуне, како би ми имали све информације о детету. То се прослеђује комисији, сачињеној од еминентних стручњака из Србије. Они ће проценити, по неком приоритету, како ће деца на основу оштећења слуха добијати слушне апарате“, додаје Пејовић.
Циљ је да се у ову акцију укључе и друге компаније, како би се сваком детету донирао слушни апарат.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs