Сусрет инжењера пројектаната извођача радова, у организацији Инжењерске коморе Србије, почео је данас на Златибору. Ова комора је јединствена организација инжењера на територији Репубилике Србије и окупља инжењере свих техничких струка, који раде на изради пројектне документације и врше контролу њене имплементације.
По речима предсеника Инжењерске коморе Србије, проф. др Милисава Дамњановића, један од циљева оваквих скупова је размена искустава, и то од Суботице до Сурдулице и од Кладова до Тутина. Презентују се најактуелнији догађаји из њихове праксе а инжењери, који су постигли најбоље резлтате, имају прилику да то и презентују својим колегама. Причало се и о законској регулативи и о актима коморе који се стално усавршавају, као и о Закону о планирању и изградњи, по коме комора и ради, а инжењерска комора Србије учествује у изради сваког закона о планирању и изградњи.
"Мислим да људи који се старају о закону, а пре свега мислим на наше министарство, настоје да максимално прате промене, што ни мало није једноставно. Обично се сукобимо са роковима, који су у већини случајева кратки, поготову да се закон појави у скупштинској процедури. Тада није остављено довољно времена да се прођу све фазе и да се консултују сви значајни субјекти, који би могли да битно утичу на сам закон", каже проф. др Милисав Дамњановић, председник Инжењерске коморе Србије.
Дамњановић додаје да су јако задовољни са сарадњом са ресурним министарством, али сматра да сарадња може увек бити и још успешнија и продуктивнија и да би Комора могла још више да учествује у припреми закона, а не касније , када дође до његовог подношења и дускусије о њему. У Комори постаји један јак и стручан тим, до којег долазе сугестије инжењера из праксе шта треба кориговати у постојећем закону. И само министарство је свесно свих недодататака, тако се у догледно време очекује допуна Закона о планирању и изградњи. Коментаришући постојећи закон, председник Коморе каже да је он доста добар и да је донео много новина, а све у намери како би се пратиле еврпоске тенденције у развоју. Једина мана су, каже Дамњановић, кратки раокови који се не могу испоштивати у пракси, због стања наше техничке оперативе, пројектантских кућа и локалних и градских управа које се тиме баве, јер је потребно време да се савлада нова технологија којом се изају електронске дозволе. Ипак, по његовим речима, веома се интезивно ради како би се кадар који ради на тим пословима, оспособио за квалитезнији и бржи рад.
"Мислим да ћемо у томе и успети. Веома добро сарађујемо са њима, свакодневно имамо контакте са њима, а и људи из министарства долазе на терен. Јасно нам је да је то нешто што морамо да урадимо. Није лако, али мислим да ћемо успети", нагласио је Дамњановић.
Првог дана рада, инжењерима је представљен победнички рад три дипломирана грађевинска инжењера, који су добитници награде Инжењерске коморе Србије за изузетно достигнуће у струци из делатности чланова коморе за 2016. годину. Горан Тадић, Душко Бобера и Зоран Луковић пројектанти су покретног моста Порт Милена у Улцињу.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs