У организацији Удружења педијатара Србије, а под покровитељством Министарства здравља, на Златибору се од 18. до 24. јуна 2017. одржава 20. семинар Педијатријске школе Србије. Реч је о највећем регионалном скупу педијатара који се сваке године окупљају на једнонедељном семинару иновације знања и размене искустава.
У току протекле две деценије семинарима Школе присусуствовало је више од 6500 слушалаца из Србије и окружења, презентовано је више од 1100 тема, које су штампане у у зборницима предавања на 5700 страница. Ове године на Семинару учествује више од 400 педијатара из Србије, Црне Горе, Македоније, Републике Српске, Федерације БиХ, а преко 60 предавача су из универзитетских центара Србије, Хрватске и Македоније. На Семинару су заступљене све области дечје медицине, са преко 60 тема, кроз које се представљају најновија сазнања о најважнијим и актуелним питањима здравља и превенције и терапије болести код деце и адолесцената.
"У оквиру пројкта који Удружење педијатара Србије радило протекле две године, сада едукујемо наше педијатре да неке недостатке у едукацији исправе. Друго, то је тема и рационалној и савременој употреби антибиотика - како да ту употребу која је нерационална и прекомерна. Уоште, у Србији смо у тој употреби међу првима у региону и Европи. То морамо да сведемо у реалне оквире", каже проф. др Радован Богдановић, председник Удружења педијатара Србије.
На семинару ће се говорити и о развоју у раном детињству и примени инструмената за процену развоја, о стварном месту пробиотика у педијатрији, о неким дерматолошким обољењима код деце, о мерама за очување физичког и менталног здравља адолесцената, о томе како вакцинисати децу са хематолошким и онколошким обољењима и да ли вакцине могу да проузрокују аутоимунске болести. Полазници Семинара имају могућност да се, осим тема у главном програму, на посебним поподневним курсевима ближе упознају и са темама о сексуалном злостављању деце, као и о гојазности деце и адолесцената.
"Једну тему посебно издвајам, а то је ткз. орторексија, а то је овај помодни тренд да се прате ненаучни методи у исхрани или у губитку телесне тежине, или о исхрани која у себи нема довољно потребних састојака, а све под утицајем иступа разних јавних личности", наглашава проф. др Радован Богдановић.
Семинар Педијатријске школе Србије траје до 24. јуна.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs