Научни скуп који се односи на унапређење производње на брдско планинском подручју, у трајању од три дана, одржава се у конгресној сали Иновационог бизнис центра Златибор.
У Конгресној сали Иновационог бизнис центра Златибор, организован је научни скуп на тему: Како оживети и оснажити брдско-планинска подручја наше земље. Организатор скупа је Академија инжењерских наука Србије (АИНС) са суорганизаторима Општином Чајетина, Златиборским еко аграром, Универзитетом у Нишу и Пољопривредним факултетом у Крушевцу. Председник општине Чајетина Милан Стаматовић, на почетку обраћања захвалио се организацији оваквог еминентног скупа који је за нашу малу локалну самоуправу веома битан и важан.
"Дужи низ година наша локална самоуправа се труди да пољопривредним произвођачима нашег краја помогне у финансијском, стручном и инфраструктурном смислу, све време консултујући струку и користећи искуства Европских земаља из области пољопривреде, посебно сточарства. Мислим да су ово пионирски кораци који полако дају резултате у пољопривреди. Ни једна мера не може тако брзо да да резултате. Ми смо се определили за тај тежи пут али дугорочнији. Овакви скупови имају значаја и имају утицаја, и у будућности ће се то показати као добар пут да Србија крене бољим путем и да дођемо да ефикаснијих резултата".
Да се пољопривреда и производња хране у данашње време суочава са бројним изазовима истакао је Драган Терзић, професор пољопривредног факултета у Крушевцу.
"Имајући у виду све околности у којима се налазимо и климатске промене на које би требало да се адаптирамо, требало би да радимо и на повећању производње уз утрошак мање ресурса. Наше брдско планинско подручје располаже са значајним капацитетима и значајним ресурсима који нису довољно искоришћени и у том смислу сматрамо да ти потенцијали треба да буду боље искоришћени. Имајући у виду све те нове изазове са којима се суочава производња хране у наредном периоду, сматрамо да је брдско планинско подручје неоправдано запостављено и да, у том смислу постоји значајан простор за његово унапређење".
Директор Златиборског Еко аграра Марко Марић, истакао је важност овог научног скупа за пољопривреду нашег краја, напоменувши да се много тога паметног и практичног овом приликом може чути и научити.
"Поносан сам што смо домаћини оваквом скупу јер институција као што је Академија инжењерских наука не гостује често ван Београда. То је уједно и показатељ да је пољопривредна политика општине Чајетина и Златиборски еко аграр на добром путу, и да све ово што радимо су добре тенденције", каже Марко Марић, директор Златиборског еко аграра.
Основни циљ овог научног скупа јесте проналажење решења која би била у функцији оживљавања брдско планинског подручја и унапређење животног стандарда становништва на том подручју.