НБС је саопштила да се један број привредних друштава бави уновчавањем чекова уз наплату провизије, као и исплатом одређеног износа новчаних средстава у замену за средство обезбеђења (накит, моторна возила, некретнине и друге вредности) и уз одређени износ камате.
Како је наведено, НБС је уочила и да један број привредних друштава нуди грађанима инвестирање новчаних средстава уз рекламу у којој се гарантује исплата добити.
"Указујемо да пружање ових услуга представља заправо неовлашћено кредитирање, односно неовлашћено примање депозита", наведено је у саопштењу.
Централна банка подсећа да је Законом о банкама прописано да се нико осим банке не може бавити примањем депозита, давањем кредита и издавањем платних картица, осим ако је за то овлашћен законом.
Тим законом је одређено да је банка акционарско друштво са седиштем у Србији, које има дозволу за рад НБС и обавља депозитне и кредитне послове.
"Указујемо да је обављање делатности кредитирања без изричитог законског овлашћења или примања депозита без дозволе Народне банке Србије законом предвиђено као кривично дело", упозорили су оз НБС и нагласили да само банка која има дозволу за рад издату од стране НБС може да се бави давањем кредита и примањем депозита.
Под одређеним условима и уз претходну дозволу НБС кредите ради извршавања платних трансакција могу одобрити и платне институције и институције електронског новца.
Поред тога, на основу законског овлашћења, кредите могу одобравати и неке друге институције, као што је Фонд за развој, који може одобравати кредите ради подстицања развоја привредних субјеката.
Како је истакнуто, смисао ове законске одредбе је да се заштите депозити грађана и спречи да се овим пословима баве лица која не испуњавају минималне кадровске и техничке услове и не располажу капиталом којим гарантују повраћај новца, нити их контролише институција специјализована за надзор у области финансијског пословања.
"Грађани депозите могу поверавати само банкама чији рад контролише и надзире Народна банка Србије, при чему банке морају да испуњавају високе критеријуме за оснивање и рад", наведено је у саопштењу.
Из НБС су указали и да су сви депозити грађана положени код банака осигурани до износа од 50.000 евра, што треба да пружи додатну сигурност грађанима и утиче на јачање финансијске стабилности.
"Указујемо грађанима да ако новчана средства поверавају или прибављају од привредних друштава која немају дозволу за рад Народне банке Србије, постоји значајан ризик да неће своја средства повратити или да ће њихово поверење бити злоупотребљено", наводи се у саопштењу и истиче да у таквој ситуацији НБС није у могућности да штити њихова права и интересе јер нема овлашћења да врши контролу пословања таквих привредних друштава.
Наглашено је и да ће грађанима у том случају бити онемогућено или битно отежано да своја права заштите и пред судом, будући да су уговори који су противни принудним прописима ништави.
Извор:Бета