Удружење грађана Златиборски круг реализује нови пројекат под називом ,,Унапређење квалитета услуге Дневног боравка за децу са сметњама у развоју у општини Чајетина“. Пројекат траје 6 месеци, а подржан је од стране Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Током августа је реализован део предвиђених активности, везан за набавку опреме за реализацију вежби за психо-физички развој деце и уређење Дневног боравка.
Пројектом ,,Унапређење квалитета услуге Дневног боравка за децу са сметњама у развоју“ је предвиђено опремање Кинези сале у оквиру Дневног боравка, како би се омогућио ефикаснији и делотворнији рад физиотерапеута са корисницима. Током августа је реализован део предвиђених активности, везан за набавку опреме и уређење за коју је Министраство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања издвојило око 320 000 динара, док је за целокупан пројекат који подразумева обуку волонтера, организовање радионица и ангажовање стручних лица, предвиђено око 580 000 динара.
„Све је ту! Деца уживају , радо користе справе. Имамо стварно одличне услове за рад физиотерапеута, за сада. Доста радимо на квалитету, на усавршавању самог простора и самих радника, и да створимо што боље услове деци, као и да родитељи буду што задовољнији“, каже Зорица Милосављевић, председница УГ „Златиборски круг“
Опрема је набављена уз сугестије стручних лица. До справа потребних за рад са децом са посебним потребама није увек било лако доћи, јер поједине морају да се преправљају и усклађују. Иначе, деца из „Зрачка“ на сваких 6 месеци одлазе у СБ „Чигота“ на систематске прегледе где им физијатри препоручују вежбе за психо-физички развој по одређеном програму, а са њима их ради физиотераеут из „Зрачка“. Захваљујући новим справама, вежбе је могуће у потпуности спровести.
„Сада им је занимљивије зато што раде сваког дана различито. Исте су вежбе по плану и програму али су различите због различитих справа. Један дан раде на греди, један на рипстолу. Тренажер им је посебно занимљив ... Струњачу вадимо 2-3 пута седмично, а све остало раде док се гледају у огледалу. Када се гледамо у огледалу, синхронизованији су него пре и то помаже да брже науче просторне односе који су јако битни у оријентацији њиховој у простору“, објашњава Јасна Ивановић, струковни физиотерапеут.
Деци је, кажу, за сада најзанимљивији тренажер јер до сада нису имали прилику да раде на њему, али и друге справе које их јачају.
Опрему ће, осим корисника „Зрачка“, моћи да користе и деца из вртића и основне школе, која имају потребу за рад са физиотерапеутом, а на основу препоруке лекара. У оквиру овог пројекта је за наредни период планирана обука за нове чланове Волонтерског социјалног сервиса, која ће се реализовати кроз две целодневне радионице... Учесници обуке ће, након реализованих радионица, у сарадњи са особљем Дневног боравка организовати шест једнодневних радионица за кориснике боравка.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs