Светски дан књиге се у свету и код нас обележава 23. априла, на дан смрти два велика европска писца – Мигела де Сервантеса и Виљема Шекспира. Занимљиво је рећи да су ова два литерарна великана заправо само формално преминула истог датума. Сервантес 23. априла по грегоријанском, а Шекспир по јулијанском календару, али је битно да је идеја слављења књиге на овај датум прихваћена у свету.
Овај празник потекао је из Каталоније, где је први пут обележен 7. октобра 1926, на дан Сервантесовог рођења. Неколико месеци касније, писац и уредник Винсент Клавел Андрес, предложио је Званичној комори књижара и издавача Барселоне да се овај датум узме као Шпански дан књиге. Идеја је прихваћена, а датум је преиначен у 23.април четири године касније. Године 1995. на свом годишњем заседању Организација за образовање, науку и културу Уједињених нација у Паризу, по угледу на Шпанце, а укључивши и Шекспира у повод, овај датум бира за Светски дан књиге и ауторских права, који прихвата око 80 нација широм света. Намера УНЕСКО-а је да уз помоћ издавача, књижара, професора и осталих стручњака из области културе и комуникација подстакне на читање све слојеве друштва, a нарочито младе.
Код нас су, поводом 400 година од објављивања другог дела чувеног Сервантесовог романа “Дон Кихот“, познате личности данас читале ово дело у галерији Института Сервантес у Београду. Са жељом да се скрене пажња јавности, читање је започео робот Нао, једини хуманоидни робот у Србији, чувеним одломком:" У једном селу у Манчи, чијег имена не могу да се сетим..." Јавно читање "Дон Кихота" организује се у Мадриду већ 19 година, а ове године придружили су се и центри Институти Сервантес широм света.
Поводом Светског данак њиге, Библиотека града Београда организовала је традиционалну акцију "Сви смо у библиотеци!", којом популарише библиотечку делатност, књигу и читање.
Библиотека у Чајетини већ дуги низ година, у настојању да љубав према књизи подстакне код деце најмлађег узраста, бесплатно учлањава ђаке прваке, а током целе године организује велики број промоција. Фонд књига којима располаже на крају 2014. године био је 46.299 књига. Број чланова библиотеке на крају исте године је 679, а број прочитаних књига током те године износио је 9.571.