Иако тренутне временске прилике указују да снег није ни у најави, од данас, 1. новембра, па све до 1. априла, возила би требало да буду опремљена зимским гумама, налаже Правилник о подели моторних и прикључних возила и техничким условима за возила у саобраћају на путевима.
Иако ово правило важи ако се на коловозу налазе снег, лед или поледица, стручњаци кажу да не би требало много да одлажете са заменом, јер прво, снег може да изненади, а друго, зимска гума је неопходна и када је хладно, небитно да ли снега има.
Осим што се вожњом са летњим гумама током зиме ризикује безбедност учесника у саобраћају, постоји и опасност од казни.
Зимска гума важна и због хладноће, не само снега
- Зимски пнеуматик је важан, не само кад је снег, већ и када је хладно. Ако температура ваздуха падне испод 7 степени, летње гуме губе своја својства, знатно лакше проклизавају и имају дужи зауставни пут. Такође, подлога често буде знатно хладнија од ваздуха, што има свој утицај - објаснио је Дамир Окановић, директор Комитета за безбедност саобраћаја.
Казне су папрене
Дакле, саобраћајни полицајац може да вас казни ако немате зимске гуме на возилу само ако је пао снег, али то не значи да је безбедно возити са летњим гумама.
Дубина газећег слоја на пнеуматицима за зимску употребу, односно шара, не сме бити мања од четири милиметра, а не смеју се постављати пнеуматици са клиновима.
С друге стране, вожња са летњим гумама по снегу не само да вас излаже казни, већ и несигурности за воланом.
Ко изазове удес или учествује у удесу а нема зимске пнеуматике, може да добије и до 45 дана затвора, док се новчана казна креће од 6.000 до 20.000 динара за физичка лица, а за правна лица од 100.000 до 800.000 динара.
Извор: Блиц