У организацији Плесног савеза Србије, уз помоћ Плесног кампа који се одржавао на Златибору и Спортског центра Чајетина, у Спортској дворани у Чајетини је у недељу одржано такмичење савезног ранга – квалификациони турнир у спортском плесу. Учешће на турниру узело је 20 плесних школа из Србије са око 150 такмичара.
Плесни Савез Србије организовао је зимски камп на Златибору са циљем да окупи младе плесаче из почетних категорија како би се у добрим условима за вежбање направио тим који ће на најбољи начин представити своју земљу на будућим државним првенствима. Након кампа, прва провера био је рејтинг турнир за све категорије у спортском плесу организован у чајетинској спортској дворани.
„Спортски плес има две врсте категорија: латино-плесови и стандардни.Латино-амерички су они темпераментнији, има их 5: самба, румба, ча-ча, пасо добле и џајв и играју се у пару. Стандардне плесове људи више памте по оним лепим, дугим хаљинама које су карактеристичне за балове одакле су и кренули ти плесови, а то су валцер, танго, бечки валцер, слоу фокс и квик степ. У обе врсте плесова имамо по 5 плесова и такмичари се могу такмичити у тој једној дисциплини латино-америчкој, или стандардној, а има и оних који плешу свих 10. Стога имамо и 3 државна првенства: латино-америчко, стандардно и комбинација“, објашњава Иван Милеуснић, кореограф и члан Плесног савеза Србије.„Такође имају светска и европска првенства у тим дисциплинама. Спортски плес однедавно подразумева и модерне плесове и прошле године смо имали потписивање где су се сви некадашњи савези модерних плесова придружили једном јединственом, односно Плесном савезу Србије.“
На сајту Плесног савеза Србије сви заинтересовани родитељи могу се обавестити о најближим лиценцираним школама плеса где могу уписати децу, а најповољнији период за то је када напуне 6 или7 година.
„Од 6-7. године је сасвим у реду да дете крене. Онда ће испоштовати и проћи све те категорије које су осмишљене да би се кроз одређене нивое пратио њихов развој, односно да би се усавршавали .Спортски плес је нешто што је заиста комплексно и лепо. Здраво је пре свега за свако дете да се развије и ментално , и физички,“ каже овај млади човек који је у 25 година бављења плесом постигао високе резултате код нас и у свету.
Оно што радује заљубљенике у плес, а надасве саме играче, јесте одлука да спортски плес буде уврштен у олимпијску дисциплину. Ето још једног доброг разлога зашто би се деца могла заинтересовати за плес.