На Златибору, код спомен обелиска стрељаним партизанским рањеницима 1941. године, синоћ је одржана манифестација „Песничке ватре златиборске“. Вече је посвећено 200-годишњици рођења руског писца Михаила Љермонтова, а учествовали су песници који су ове године дошли из 20 земаља, на 51. Београдске међународне сусрете књижњвника.
У организацији СО Чајетина, ТО Златибор, Удружења књижевника Србије и Културно-просветне заједнице Србије, свечаним потпаљивањем ватре, уз звуке српске и руске музике, многобројне госте поздравио је председник чајетинске општине, Милан Стаматовић.
„ По први пут општина Чајетина организује једно књижевно вече са поруком да би идеолошке разлике у Србији требало да буду превазиђене, да се помиримо и да промовишемо оно што су наше традиционалне вредности.“
Испред Удружења књижевника Србије присутнима се обратио Радомир Андрић, песник чији су стихови уклесани на једном од златиборских споменика.
„ Ово је 51. сусрет књижевника Сбије, које догодине обележава 110 година постојања и једно је од најстаријих у овом делу света. Ове године су нас посетили по 51. пут наши пријатељи из света, из око 20 земаља, њих тридесет и нешто песника, који репрезентују своју књижевност, и ја им захваљујем што су нам дошли, доневши дарове свог језика, своје поезије.“
Потомак писца Љермонтова који и носи његово име, овом приликом је прочитао поздравно писмо министра културе у Руској Федерацији упућено председнику Стаматовићу и организаторима вечери. У њему, између осталог, пише: „Посебно ми је драго да нагласим вашу српску иницијативу да се одржи и негује сећање на нашег славног словенског песника Љермонтова, а тиме је још једном доказано историјско и културно сродство Србије и Русије. Сигуран сам да су вечни идеали мушкости и племенитости, патриотизма и правог другарства које је опевао Михаил Љермонтов, актуелни у свим временима и једнако блиски грађанима наших братских земаља.“
Др Љермонтов (потомак) као члан Јавне коморе РФ, уручио је медаље са ликом и грбом пеника: председнику УКС, председнику општине Чајетина, генералном секретару Просветно-књижевне заједнице, идејном творцу Манифестације и руском глумцу и редитељу који је у више махова глумио чувеног песника. Након тога, на овом златиборском вису близу неба и звезда, потекли су стихови писани на различитим језицима са више страна света, носећи јединствену поруку: да прави кодекси имају исте вредности, ма где да смо.