Поред низа субвенција кроз које се пружа максимална помоћ и подршка пољопривредницима нашег краја, општина Чајетина је преко Привредног друштва за развој пољопривреде „Златиборског еко-аграра“ ове године отпочела сарадњу и са неколико веома важних институција из области пољопривреде. Међу њима је Институт за крмно биље из Крушевца, са којим је покренут пројекат формирања огледних засада траве.
Једно од њих је домаћинство Дарка Жунића из Криве Реке, које су јуче посетили представници Института и наше локалне самоуправе. У овом домаћинству, које поседује сточни фонд од 11 грла крупне стоке и 45 грла оваца расе „илдефранс“, примењене су одређене технике силирања, спремања сенаже и силаже, засејавање траве и генерално, целе процедуре у вези тог посла.
На основу испитивања које су извршили запослени у Институту, дошло се до закључка да је квалитет сточне хране, коју је произвело ово домаћинство, на завидном нивоу. То су приметили и сами произвођачи, који кажу да је количина млека знатно повећана, а постигнути су бољи резултати и на квалитету.
Међу огледним домаћинствима је и домаћинство Марка Марића из Мачката, који се бави овчарством већ десет година. Он каже да је помоћ Института немерљива иако је сарадња започета тек ове године, резултати су већ видљиви.
Директор Института за крмно биље из Крушевца, др Зоран Лукић, каже да златиборска села имају велики потенцијал за развој сточарства. Осим великих површина за производњу хране и повољних климатских услова, имају и вредне домаћине који користе искуства стечена од предака, а што је најважније – добру вољу и велику помоћ локалне самоуправе која је све то препознала.
Идеја овог пројекта је да се драгоцено знање запослених у Институту пренесе нашим фармерима, како би се обезбедила њихова конкурентност на тржишту, а пољопривредна производња учинила економски исплативом.