Предлог и преговори око нове миинималне цене рада требало би да буду у септембру, до када би ставове морали да усагласе држава, синдикати и послодавци.
Репрезентативни синдикати су најавили да ће тражити повећање минималне зараде најмање за десет одсто, а највише за 23 до 24 одсто.
Послодавци још не лицитирају са висином минималне зараде, али је јасна њихова жеља да повећање цене рада прати одговарајући уступак државе, који се односи на порезе и доприносе.
Председник УГС "Независност" Зоран Стојиљковић рекао је да повећање мора бити двоцифрено. Према његовим речима, једна од могућности за повећање минималне зараде представља и подизање неопорезивог дела зарада, што би олакшало и послодавцима да ту врсту увећане минималне цене рада плате.
Подсетимо, минимална зарада у Србији тренутно износи 143 динара по сату, односно 24.882 динара месечно, а прима је 350.000 радника. У случају да Социјално-економски савет, у којем су представници Владе Србије, синдиката и Уније послодаваца, не постигну договор минималну цену рада одређује Влада.