Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" Чајетина организовала је промоцију књиге Драмска комуникација у школској и инклузивној пракси која је настала на основу вишегодишњег искуства у раду у просвети аутора Радована Павловића и Радице Благојевић Радовановић. Ове вечери публика је имала прилику и да погледа награђену представу "Гарави брод“ који је, између осталог, заступљен у књизи.
„Драмска комуникација у школској и инклузивној пракси“ Радована Павловића и Радице Благојевић Радовановић је приручник за учитеље настао из потребе да се поделе искуства у просветном раду са децом са посебним потребама, преко занимљивих садржаја и момената драмске активности и инклузивне праксе. Приручник, између осталог, садржи око 18 драмских текстова међу којима су и инклузивни текстови.
„До четвртог разреда деца феноменално реагују на децу која иду по другачијем програму, или на децу која имају потешкоће у развоју. Укључујући децу која имају тешкоће у развоју у драмске активности они првенствено стичу самопоуздање, социјализују се и раде на оним областима у којима су јаки. Главна реч овог приручника јесте комуникација зато што се све окреће око те комуникације, јер је она најважнија у свим активностима, а нарочито у драмској активности која функционише на различитим релацијама као што су учитељ - ученик, ученик - лутка, лутка - публика, наставник - ученик, наставник - лутка“, каже један од аутора, Радован Павловић.
О књизи је ове вечери говорила рецензент, Јагода Јеремић која је рекла да је објављивање овог приручника у данашњем тренутку храбар гест јер је наставницима и учитељима и те како потребна међусобна подршка.
„Књига се састоји, могла бих рећи, од нека два дела у којој један део представљају драмски текстови, а други део су теоријска сазнања уопште о развоју детета. Међутим, некако нису буквално одвојиви, без обзира што су физички одвојени у књизи, зато што се међусобно прожимају. Без обзира на то што носи тај назив који се односи на инклузију, мислим да је заиста примењива и у редовној настави са свим другим ученицима и да је стварно драгоцено богатство, посебно што се заснива на искуству. То су неке ствари које ми не учимо на основним студијама никада, него се надограђују кроз време“.
У приручнику су, поред Павловићевих ауторских драмских текстова, заступљени и текстови његових колега учитеља, међу којима је и Љиљана Андрић, чајетинске песникиње која ради као учитељица у ОШ „Миливоје Боровић“ издвојено одељење у Кривој Реци, а која је била и гост на промоцији. Након представљања књиге, публика је имала прилику да погледа представу „Гарави брод“ насталу према тексту Радована Павловића коју су извела деца ОШ „Алекса Дејовић“ Севојно, 4/1 и 4/2 одељење. Деца су рекла да њихове улоге неуких и неуредних гусара имају за циљ да објасне да је потрага за благом, у ствари, потрага за знањем.