Јуче је завршен 18. Вишебој у Јабланици који је и овога пута окупио многобројне и такмичаре, и госте. Вишебој се одржава у организацији Туристичког удружења Јабланица, уз помоћ јавних предузећа и установа општине Чајетина, а покровитељ је Општина Чајетина.
СЕОСКИ ВИШЕБОЈ ЈАБЛАНИЦА 2024. ове године је одржан од 14. - 16. јуна . Лепота овог села и већ чувени Вишебој који се овде одржава по 18. пут, привукли су броне госте из ближих и даљих крајева Србије, а и шире. Шаренило програма које почиње првог дана потпаљивањем катранице, а затим се другог наставља надметањем у старинским сеоским спортским дисциплинама уз културно-уметнички програм, добар су начин очувања традиционалног духа једног српског села.
"Ми се трудимо, у овом протеклом периоду, да поспешимо културне манифестације, поред инфраструктурних пројеката који су неопходни да би људи опстали овде у овим брдско-планинским селима. Али, морају и ови културни догађаји да дају допринос да људи остану овде. Ако нема тога, културе и традиције, вере, онда не знам шта нам остаје", рекао је на овој манифестацији председник општине Чајетина, Милан Стаматовић.
Циљ Вишебоја је, каже председник ТУ „Јабланица“, подсећање на то како се некада живело, радило и како се сеоски живаљ забављао у оним успутним, од рада краденим тренуцима.
"Први утисак је - да смо пунолетни и да нас је проба времена дефинисала и да још увек трајемо и развијамо се. Идемо напред, све у функцији опстанка и развоја наше Јабланице и целог Златибора, а надамо се да ће ова омладина то све више прихватати", нагласио је Вукомир Божанић.
Традиционално, у Јабланицу у време одржавања Вишебоја стижу и представници општина Кнић и Рудо.
"Ми смо општине које се граниче; муке су нам заједничке, а и пројекти треба да буду заједнички. Ја се искрено надам да ће мој пријатељ и колега, председник општине Чајетина , и ја, док смо још ту, на функцији, успети да пут који повезује Рудо и Чајетину да ћемо успети да га урадимо, и овај народ који овде живи - да га задржимо, ја у својој општини и он у својој", рекао је овом приликом Драгољуб Богдановић, начелник општине Рудо.
Док надметања трају овог сунчаног дана, а жар за победом јача, интересујемо се да ли се у селу и даље користе стари начини рада, о чему нам говори дугогодишњи такмичар и победник у једној од дисциплина.
"Данас раде моторке, раде машине. По мало раде волови и коњи, али све је мање волова и коња, а нема више ни народа. Ово је село највеће у Србији, а остало је са 450 гласача; а 101 квадратни километар има ово село, па види до шта смо ми дошли! Ја сам `59. годиште, имало је овде од 280 до 320 ђака , а у овој години их је имало осам. Идуће ће бити пет..." прича Радојица Бакић.
За ову бољку српског села радо би катранџија Момир Дидановић преписао лек, али и катранџија је све мање. Ипак, није на одмет знати шта катран лечи.
"Кад се стока повреди, расече, или је у питању обољење папака код говеда и оваца, онда се тим маже и замирују ране. А за људе - добро је код плућних болести; ко болује, тим се маже".
А победници овогодишњег вишебоја у Јабланици били су:
- скок у даљ - Милош Милићевић
- бацање камена с рамена - Стефан Петковић
- превлачење кличка - Лазар Ћирковић
- ручно престругавање тестером кладаром - Владан и Радојица Бакић
- у ручном стругању дубећом тестером - екипа Мића, Славиша и Борислав
- скок у вис из места - Небојша Вранић
- превлачење руке у суножном ставу - Никола Баковић
- пузање уз бандеру - Давид Јаџић
- у превлачење конопца- екипа из Рибашевине
- у трци коња - Кристијан Радовић
- у вучи на влаци једнопрегом – Горан Дучић,
- у вучи на влаци двопегом – Кристијан Радовић
- а у вучи на влаци воловском запрегом - Милорад Анџић.