Општина Чајетина већ дуги низ година води активну и стратешки оријентисану политику у области предшколског васпитања и образовања, којом обезбеђује систематичну и планску подршку деци раног узраста. Активна политика унапређивања квалитета васпитно-образовне праксе и повећања обухвата деце у општини Чајетина усклађена је са националном стратегијом бриге о деци предшколског узраста и до сада је дала видљиве резултате, посебно у погледу обухвата деце из сеоских средина.
У 2017. као резултат добрих пракси отворено је још једно, пето по реду, издвојено одељење у месној заједници Рожанство. Простор је уступила месна заједница Рожанство, а средства за адаптацију и опремање простора обезбедила је јединица локалне самоуправе. Директорка Предшколске установе „Радост” Јелена Митровић Брашанац каже да се запослени у овој установи труде да унапреде услове васпитања и образовања деце у постојећим капацитетима. Током фебруара 2017. реновиран је целокупан простор у приземљу објекта на Златибору, а у септембру опремљена једна радна соба у Чајетини.
„Висок обухват деце предшколским васпитањем и образовањем прате и повећане потребе за радним простором, па се надамо да ћемо у 2018. успети да завршимо радове на спрату објекта у Чајетини“, каже директорка и додаје: „На конкурсу „Новак Ђоковић фондације” аплицирали смо са идејом да адаптирамо простор основне школе у месној заједници Љубиш. Анализом стања утврђено је да у месним заједницама Љубиш и Бела Река има двадесеторо деце узраста од једне до шест година која нису обухваћена системом предшколског васпитања и образовања и немају прилику да учешћем у програмима развијају своје потенцијале у организованом и подстицајном окружењу. То говори о неопходности реализовања неког од програма у овој сеоској средини.“
Надаље ће се пратити конкурси за доделу новчаних средстава којим би било омогућено проширивање просторног капацитета у Мачкату. Преко шездесеторо деце уписане у три васпитне групе доказ су оправданости и одрживости праксе коју Предшколска установа „Радост” спроводи. Идеја је и да се кроз аплицирање за средства фондације „Темпус“ омогући запосленима стручно усавршавање у некој од земаља Европске уније са циљем да се упознају са начином рада у предшколским установама које своје активности реализују у природи, а да се научено примени и тиме иновира сопствена пракса.
Мирјана Ранковић Луковић