Свечаним проглашењем победника 11. Сајма домаће ракије и пригодним културно-уметничким програмом завршена је овогодишња „Ракијада“ у Шљивовици. У такмичарском делу надметало се 95 узорака ракије, а према оцени стручне комисије најбоља ракија је Миладина Миловановића из Љубања. Шљивовачка ракијада одржана је под покровитељством општине Чајетина а у организацији Спортског центра Чајетина, ТО Златибор, Златиборског еко аграра и Месне заједнице Шљивовица.
Ракијаду је симболичним потпаљивањем казана и поздравним говором отворио председник општине Чајетина и председник организационог одбора Милан Стаматовић. У свом обраћању истакао је важност неговања манифестације посвећене ракији, али и изразио незадовољство што један овакав традиционални догађај није довољно медијски пропраћен.
„Све ово што радимо, овакве манифестације су пример да морамо сачувати српско село. Јер, ако сачувамо село, ако сачувамо вас произвођаче, ако сачувамо децу ми смо сачували Србију. Наш задатак јесте да путем оваквих манифестација, па нека буде дест људи који ће ово да чују, прошириће се то Србијом. Нема везе што РТС и национални медији неће да говоре о овоме. Неће да преносе ни наша међународна признања која добијамо свуда по свету, и омаловажавају их. Ми смо познати као једна од најуспешнијих локалних самоуправа и ван граница Србије. То је за вас велика предност, да знате да живите у једној модерној, савременој, уређеној локалној самоуправи. То је будућност Србије“, истакао је Стаматовић.
Одлуку о победницима 11. Сајма домаће ракије донела је комисија у саставу: Иван Гајић – представник Југоинспекта, др Иван Урошевић – професор Пољопривредног факултета и Костадин Михајловић – инжењер технологије. Према њиховој оцени сви дегустирани производи били су изузетног квалитета, а велика златна медаља у категорији ракија од шљиве припала је Миладину Миловановићу из Љубања.
„Ја се више бавим воћним ракијама од јабуке, крушке, дуње. До сада сам добија награде за те ракије (нана, клека, лоза). Одлучио сам да се опробам и у производњи љуте ракије, и ево, добио сам награду. То ми доста значи. Овим сам доказао да умем да печем и ракију од шљиве“, каже 1. добитник велике златне медаље.
Велику златну медаљу за ракију од шљиве добило је још десет произвођача, а са златном медаљом награђено је њих осам. Награде су припале и произвођачима специјалних ракија. Велику златну медаљу добила су четири, а златну медаљу пет произвођача.
„Задовољни смо што смо у овако јакој конкуренцији, у месту које носи име по ракији која је бренд Србије, Шљивовици, успели да укрстимо копље, наша лозовача и ваша шљивовица. Презадовољни смо златном медаљом, јер победити у оваквој конкуренцији је част и задовољство, а Бога ми и понос, али и обавеза за наш будући рад“, рекао је Зоран Гачић из Мостара, добитник златне медаље за лозовачу.
Признање за допринос развоју Сајма домаће ракије и промоцију села Шљивовица уручено је Костадину Михаиловић. Он је рекао да је управо ово село колевка српске шљивовице, још од 1868. године, а захваљујући Ракијади обезбеђена је заштита овог бренда. Село Шљивовица носи име по овом српском националном пићу, а управо по тој рецептури шљивовица је добила од Европске комисије географски сертификат.
"Ви знате да је сајам почео 2008. гдине, захваљујући томе што је Европска унија прихватила да је у Србији прво почела да се производи ракија у селу Шљивовица, по чему је и добила име. Цео свет, а поготову Европа зна да је овај предео Богом дан. Природа нам је дала изузетне услове земљишта, микроклиме и Сунца за нашу сорту - шљивовица", истакао је Михајловић.
У другом делу програма проглашени су остали добитници вредних награда. Набоља ракија по оцени публике је Николе Брковића из Качера. Најбољу гибаницу по оцени посетилаца направила је Селаковић Вера. Најлепше чобанице су Сања Војновић и Ана Николић из Шљивовице. Према оцени Туристичке организације „Златибор“ најлепше двориште је Каљевић Славице, а најлепши воћњак Дејана Росића. За најбољег здравичара жири је прогласио Раденка Радојичића. Манифестација је и ове године употпуњена богатим културно уметничким програмом, у оквиру кога су наступили: фрулаши, певачке групе, културно уметничка друштва, здравичари и звуци трубе. Највећу пажњу посетилаца привукло је буре на точковима Миломира Милојевића Гера, где су се могле дегустирати разне врсте ракија.
https://www.youtube.com/watch?v=9z3RmhAOdss&feature=youtu.be Драгана Росић