Снег коме се нико није надао у сред маја, нанео је велику штету воћарима ивањичког, златиборског, чачанског и нововарошког краја. Са овим проблемом суочили су се и малинари из села Љубиш. Власници малињака, које је новонастала ситуација затекла и видно потресла кажу да ове године од рода неће бити ништа. Осигуравајуће куће код којих су осигурали своје засаде, али искључиво од града, не обећавају велику подршку, тако да им, како кажу, једино преостаје да се уздају у помоћ локалне самоуправе.
У малињаку Милутина Терзића из Доњег Љубиша језива слика. Све родне гране које су обећавале добар плод поломио је тежак снег и проузроковао огромну материјалну штету. Терзић под малинама има око 70, а под купинама око 20 ари. Оно што ће након ове временске непогоде моћи да искористи неће бити довољно ни да покрије трошкове ђубрива и препарата којима су ови, до јуче малињаци за пример, третирани. Он каже да је његова породица, као и остале у овом крају, остала без основног извора прихода.
„Снег је падао јаког интензитета. Ми смо покушавали да га стресамо са малина, али није вредело. Сви младари су поломљени и уништен је сав наш рад и труд. Сад буквално немамо више ништа. Цео овај крај живи од малина. Са чим сада да школујемо децу и лечимо старе?“, пита се Милутин и додаје да је након овога изгубио вољу за радом.
Иста судбина задесила је и засаде Мирка Терзића, који под малимом има око 70 ари, и који се овим послом бави већ 12 година. Одувек су се, како каже, прибојавали града, па су своје малињаке осигурали. Међутим, снегу се нико није надао, па им осигуравајуће куће овога пута неће изаћи у сусрет. Једина нада им је помоћ Општине.
„Ми друге наде немамо. Сви смо осигурани али то не подлеже снегу већ само граду. Ми немамо у шта друго да се надамо осим у Општину, која ће нам надамо се помоћи колико може“, каже Мирко.
Велико разочарење и у породици Милана Чубрака. Приход који су ранијих година имали од малина био је довољан да обезбеди финансијску стабилност ове породице, али временска непогода која их је задесила пореметила је све њихове планове.
„Цела породица од тога живи. Од тога спремамо децу за школу, припремамо зимницу и све остало. Видећемо шта ће се догодити, да ли ће због овога доћи до неке заразе, ширења неке болести и колико ће остати, а астаће ваљда да се раздужи оно што се задужило“.
Приликом јучерашње посете малинара, које су примили представници Оптшине, обећано је формирање комисије за процену штете која ће наредних дана изаћи на терен.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs