Одакле Ужичани да захвате воду, а да она не буде са алгама? Да ли је у околним планинама остало макар једно веће чисто извориште с кога би водоснабдевање града било безбедно? И каква се тек вода пије у равничарским насељима кад из ових ужичких брда долази већ загађена?
У тим и сличним питањима одговоре и утеху траже Ере ових дана, усред нове овдашње ванредне ситуације због неисправне пијаће воде. Пуни народ флаше и балоне на цистернама распоређеним свуда по граду, сав у неверици што оне „живуљке” опет, као минуле зиме, царују ужичким водоводом. Алге су овде прелиле чашу, ерски се поред цистерни коментарише.
На узбуну је, подсећамо, зазвонило пре три дана: у води из градске мреже, која последњих месеци стиже с новог изворишта у Сушичком врелу, узорковањем је установљен проблем – погоршање њеног квалитета. По стручњацима овдашњег Завода за јавно здравље, резултати су указали на присуство алге Plankthotrix rubescens у вредностима од 210 до 870 на милилитар воде, као и нематода (црва) у броју од 36 до 185 на десет литара воде.
Одмах је, на те вести, санитарна инспекција забранила употребу градске воде за пиће и спремање хране (тече из славина у изобиљу, али се само за купање и прање користи). Уведена је ванредна ситуација у граду, водоснабдевање са по 15 стационарних и ауто-цистерни (Војска Србије је од тога одмах послала 10), а кренуло се и у детаљне провере о узроцима загађења. Стручне екипе Завода за јавно здравље Ужице сада обављају биолошке анализе узорака воде са реке Сушице и Сушичког врела, свакодневне анализе воде за пиће из градске мреже, с тим што проверавају и хигијенску исправност пијаће воде из цистерни.
Ужичани с великом пажњом ишчекују званичне резултате. Главна недоумица јесте у томе да ли је можда ново извориште у Сушичком врелу наједном алгама загађено или се, као повољнија могућност, догодио технички квар којим су алге из „процветале” (а с мреже искључене) водоакумулације Врутци некако „убачене”, водом продрле, у градски водосистем.
– Уколико анализе покажу да на Сушичком врелу, с кога се град водом снабдева, нема алги, већ за неколико дана грађани Ужица добиће воду и ванредна ситуација биће укинута – рекао је јуче медијима ужички градоначелник (у оставци) Саша Милошевић.
А о томе шта би се догодило кад би и изворска вода са Сушице била нападнута загађењем, овде се са страхом размишља. Зимус је један велики ужички водозахват, у Врутцима на Ђетињи, којим газдује ЈП „Србијаводе”, положио оружје пред нашим немаром, алгама и великом загађеношћу, да би потом уз помоћ државе и војске у рекордном времену заживео нови, уз реку Сушицу и њене изворе. Чинило се тада да ће Ужице, после 45 дана зимских мука с водом, ипак дугорочно бити безбрижно. Па и на добитку, јер је, уз прикључење на мрежу новог издашног изворишта, најављена државна помоћ у обимној санацији старог у Врутцима, као и осавремењавање ужичке фабрике воде.
Но то обећање о водоакумулацији Врутци, упркос неким сачињеним пројектним задацима и предлозима, још чека на испуњење: испоставило се да је у овом времену тешко обезбедити неколико милиона евра потребних за санацију. Зато је ово загађено језеро још зимус искључено с водоводне мреже и већ месецима вода за пиће граду стиже с водозахвата у Сушичком врелу.
Што се тиче ужичког постројења за прераду воде на Церовића брду, коме би савременија технологија прилично помогла у борби против алги и других загађења, обављени су у њему поједини послови последњих месеци. По речима директора ужичког ЈКП „Водовод” Драгана Симића, већ је замењен песак у шест од осам пешчаних филтера за прочишћавање воде, али ако се и убудуће не буде радило на модернизацији, питање је да ли ће се прерадом воде надвладати алге и нематоде.
А оно што се сада са ужичком водом догађа требало би ускоро да буде разјашњено, кажу нам у Заводу за јавно здравље Ужице. По речима др Биљане Мијовић, директорке тог завода, зимус су после оних дешавања око воде набавили опрему за биолошка испитивања тако да не морају, као раније, све узорке да носе на анализе у институт „Батут” у Београд. – Управо обављамо испитивања узорака, већ незванично могу да кажем да имамо приметно смањење загађења воде у градској водоводној мрежи. Ипак сачекајмо коначне налазе, а сва сазнања до којих дођемо јавности ћемо брзо доставити у званичној форми – изјавила је за наш лист јуче Биљана Мијовић.
Вода још није за пиће
Завод за јавно здравље Ужице објавио је јуче поподне резултате најновијих анализа воде из градске мреже, према којима је значајно смањен број ћелија алги и нематода. Сада износи од 0 до 40 ћелија алги у милилитру воде, а нематода од 31 до 100 на 10 литара воде. Међутим, стручњаци и даље не препоручују коришћење ужичке воде за пиће и спремање хране, већ само за санитарно-хигијенске потребе.
извор: politika.rs