Почетак масовне вакцинације у Србији донео је одређену дозу оптимизма и наду да би пандемија ускоро могла да буде, колико-толико, под контролом. Ипак, ситуација је и даље тешка и неизвесна, па се држава одлучила за додатну подршку грађанима и привреди.
Наиме, до Сретења, 15. фебруара, требало би да буде дефинисан нови пакет помоћи привреди, а у међувремену држава размишља и о начину, односно моделу за нову подршку грађанима.
За сада је познато да одређену помоћ или олакшице могу очекивати радници, али и незапослени и пензионери. Како је најављено, управо се раде последње анализе како би новац био усмерен на прави начин и како би се помогло свима којима је то потребно.
Када је реч о помоћи за запослене, више од милион људи би могло да добије два или три пута по пола минималца, то јест од 32.000 до 48.000 динара. То је први најавио председник Србије Александар Вучић, рекавши да ће овај вид подршке бити "нова ињекција" за компаније, привреду, предузетнике, мала, средња, па и велика предузећа.
Такође, размишља се и о додатној подршци, ако буде потребна, а која је у 2020. била у виду исплате 100 евра свим пунолетним грађанима.
Министар финансија Синиша Мали истакао је да су јавне финансије Србије стабилне и да има довољно простора да се обезбеде средства за нови пакет помоћи привреди и грађанима.
"Разматрамо више опција, али верујемо да ће то бити исплата половине минималне зараде, као и додатна подршка за наше најстарије суграђане у току године, који су већ од 1. јануара добили и повећање пензија од 5,9 одсто", рекао је Мали.
У оквиру припреме новог пакета мера за помоћ привреди и грађанима размишља се и о некој врсти подршке за незапослене, навели су из Министарства финансија.
"Подршка за незапослене тек треба да буде прецизно дефинисана", кажу у том министарству.
Према евиденцији Националне службе за запошљавање, у Србији је крајем 2020. године било укупно 492.619 незапослених особа.
Осим најављене државне помоћи у пакетима са витаминима, који су им због короне преко потребни, и повећања пензија од 5,9 одсто које ће им стићи с фебруарским чеком, најстарији у Србији могли би у току године да добију и додатну једнократну помоћ, какву су и недавно примили.
Пензионери су уочи Нове године добили по 5.000 динара једнократне помоћи, за шта је држава издвојила 8,6 милијарди динара.
Извор: Мондо/Блиц