Српска православна црква и верници данас обележавају празник Ваведења, који симболизује довођење трогодишње Марије у Јерусалимски храм.
Ваведење је слава манастира Хиландара, као и многих породица.
По хришћанској легенди, увођење (ваведење) Богородице у храм пратила су, осим родитеља Јоакима и Ане, многобројна родбина и пријатељи који су три дана путовали од Назарета до Јерусалима. На вратима храма дочекао их је старац Захарија, отац Јована Претече, који је Марију увео не само у храм, већ и у део назван Светиња над светињама, у који је могао да уђе само првосвештеник. Марија је у храму остала девет година.
Пошто су јој у међувремену умрли родитељи, свештеници су одлучили да је удају за 80-годишњег удовца Јосифа, који је већ имао одраслу децу. Тако су, по предању, задовољени строги прописи који не дозвољавају да девојка остане девица до краја живота, већ је свака морала да се уда.
Марија је живела у Јосифовој кући као што је живела у храму те је, по хришћанској легенди, она била прва монахиња - она која је живот завештала богу.
На икони се овај догађај представља призором у коме првосвештеник старозаветне цркве, Захарија, на вратима храма дочекује Пресвету Дјеву Марију као девојчицу, коју спроводе друге девојчице са запаљеним воштаницама, и остала пратња.
У народу се Ваведење назива и Света Пречиста. На овај дан, који се зове и Женска Богородица, светкују се родиље и нероткиње, а многи се на овај дан и причешћују.
У Србији је ово усечни дан, дан када се не предузимају важнији послови. Осим оних који овај дан светкују као своју славу, то је и дан који светкују сточари. У Србији на овај дан престају свадбе.
Према народној традицији у источној Србији су на основу времена тога дана предсказивали род усева - ведро небо обећава добру летину.