Светска здравствена организација и њени партнери Сваке године, 31. маја, обележавају Светски дан без дуванског дима, истичући здравствене ризике повезане са коришћењем дувана и залажући се за примену делотворних мера за смањење употребе дувана. Ове године Светски дан без дуванског дима обележава се слоганом "Повећање пореза на дуван".
Епидемија употребе дувана је један од највећих јавних здравствених претњи са којима се свет икада суочио. Дуван убија до половине својих корисника и скоро шест милиона људи сваке године. Више од пет милиона од тих смртних случајева су резултат директне употребе дувана, док је више од 600 000 резултат изложености непушача дуванском диму. Ако се нешто хитно не предузме, број умрлих на годишњем нивоу могао би да порасте на више од осам милиона до 2030. године.
Пушење, на првом месту, изазива рак плућа, затим рак усне, грла, желуца, грлића материце, мокраћне бешике. Може довести до акутних и хроничних обољења респираторних путева, а познато је да пацијенти са астмом су углавном пушачи. Такође, утиче на плодност мушкараца и жена, као и на изглед зуба, боју косе, коже, ноктију и др.
Циљеви обележавања Светског дана без дуванског дима су:
- Повећање пореза на дуван од стране владе, до нивоа који смањује потрошњу дувана;
- Подстицај влади од стране појединаца и организација цивилниог друштва да повећа порезе на дуван до нивоа који смањује његову потрошњу.
Обележавање Светског дана без дуванског дима има за циљ да допринесе заштити садашње и будуће генерације не само од разорних последица по здравље, него и од друштвених, еколошких и економских лоших последица употребе дувана и изложености дуванском диму.