Светски дан борбе против хепатитиса - 28. јул

Светска здравствена организација је од 2010. године установила 28. јули као дан обележавања борбе против Хепатитис-а. Овај дан је одабран у част рођендана нобеловца проф. Блумберга, који је открио вирус Хепатитис-а Б.

Слоган овогодишње кампање Светске здравствене организације и Светског савеза за хепатитисе поводом обележавања Светског дана хепатитиса је Пронађимо милионе неоткривених. Велики број људи не зна да има инфекцију, јер нема знаке и симптоме болести или су они благи и неспецифични.

Инфицирана особа иако нема симптоме може да зарази другу здраву особу!

У свету је око 325 милиона људи оболело од вирусних хепатитиса. Годишње од ових инфекција умре око 1,34 милиона људи.

Да би се постигао главни циљ Глобалне здравствене стратегије о вирусним хепатитисима 2016 – 2021 - елиминацији вирусних хепатитиса у будућности неопходно је да се повећа свест о важности постављања дијагнозе, охрабре људи да се тестирају, да се подигне свест о превенцији хепатитиса.

Циљ глобалне стратегије је да се до 2030. године 90% особа инфицираних ХБВ-ом и ХЦВ-ом тестира и дијагностикује и да се 80% пацијената који захтевају лечење заиста и лечи, као и да се смањи смртност од компликација Хепатитиса Б и Хепатитиса Ц за 65% (односно да буде мање од 500.000 умрлих особа у свету).

Тестирање је најпоузданији начин раног откривања инфекције због неспецифичних клиничких знакова и велике могућности да инфекција не буде благовремено откривена.

Хронични хепатитис Б и Ц су главни узроци настанка цирозе и рака јетре и најчешћи разлози за трансплантацију јетре у Европи.

Рана дијагноза и лечење могу да спрече трајно оштећење јетре, као и преношење инфекције на друге особе.

Вакцинација је најбоља и најефикаснија мера превенције од хепатитис Б вирусне инфекције, која може да доведе до елиминације ХБВ.

Хепатитис Б вакцина штити од инфекције просечно 4,5 милиона деце годишње

Из године у годину региструје се смањење броја оболелих од акутног хепатитиса Б, што је резултат обавезне имунизације деце у првој години живота и 12. години ако до тада нису вакцинисана, а која се спроводи континуиарано од 2006. године, као и имунизације одређених категорија становништва под повећаним ризиком, која се спроводи од 1989. године.