Светски дан борбе против сиромаштва традиционално се обележава 17. октобра, а акције поводом овог дана имеле су и надлежне организације на територији општине Чајетина.
Црвени крст у Чајетини, према подацима локалног надлежног центра за социјални рад отпочео је расподелу 70 пакета за социјално угрожена лица. Хуманитарни пакети садрже прехрамбене и хигијенске производе, као и 10 килограма брашна. Поред Црвеног крста, и Центар за социјални рад наставља са активностима које су намењене најугроженијим суграђанима и сузбијању сиромаштва.
Што се тиче података на нивоу државе Србије, према подацима Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, у 2018. години 7,1% популације имало је потрошњу испод линије апсолутног сиромаштва, која је износила 12.286 динара месечно, и тиме потрошњу недовољну за задовољење основних животних потреба. Више информација о Оцени апсолутног сиромаштва у Србији у 2018. години можете видети ОВДЕ.
Иако у односу на 2017. годину долази до смањења сиромаштва код деце (са 9,5% на 7,8%) она остају изнадпросечно угрожена, као и лица која се налазе ван градских центара код којих је стопа сиромаштва два пута већа него код лица која живе у градским подручјима (10,4% насупрот 4,8%), становници региона Јужне и Источне Србије у којима је стопа сиромаштва 11,9% и чланови вишечланих домаћинства. Пресудан утицај на останак у стању сиромаштва имају статус на тржишту рада и ниво образовања – свако пето лице које живи у домаћинству у коме носилац нема завршену основну школу је сиромашно, као и свако пето лице које живи у домаћинству у којем носилац није запослен.
Праг ризика сиромаштва или линија релативног сиромаштва износи 16.615 динара просечно месечно за једночлано домаћинство, односно 34.892 динара за четворочлано домаћинство са двоје одраслих и двоје деце до 14 година.
Осећај сиромаштва веома је изражен у Србији. Према подацима из претходне године, скоро две трећине (63,9%) становништва је субјективно сиромашно, тј. на питање о могућности домаћинства у коме живе да „састави крај с крајем” одговарају са „тешко” и „веома тешко”. По овом показатељу Србија се налази у самом врху у поређењу са земљама Европске уније.