Светски дан слободе медија, 3. мај, свет ове године дочекује уз општи тренд опадања медијских слобода и погоршавања услова за рад новинара и других медијских професионалаца, док се на Балкану бележи озбиљан пад слободе медија.
Тачно 92 напада на новинаре, према подацима новинских удружења, забележена су током прошле године. У прва четири месеца ове године било их је 30, два физичка напада, шест вербалних претњи и 22 притиска, изнето је у саопштењу заштитника грађана.
Омбудсман Зоран Пашалић је у писаној изјави, уочи с Светског дана слободе медија, констатовао да су притисци на медије и даље присутни и видљиви на различите начине.
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић је честитао новинарима Светски дан слободе медија који се обележава 3. маја.
Он је у писму, које је упутио председницима удружења УНС, НУНС и НДНВ, истакао да жели успех у настојањима да заједно са надлежним државним институцијама дају допринос остваривању важних циљева као што су, на првом месту, много примеренија и економска и социјална позиција новинара у друштву, а потом пуна транспарентност медијског власништва, доступност јавности информација о финансирању медија из јавних извора, сузбијање механизама аутоцензуре, заустављање све шире таблоидизације.
Председница Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа је указала на тежак економски положај новинара, истичући да је запосленима у медијима неопходан грански колективни уговор.
Чабаркапа је нагласила за ТВ Прва да велики број новинара у Србији ради без уговора, да добар део ради за минималац, да нема синдикалног организовања и да нема новинарске солидарности.
Министарство културе и информисања жели да још једном истакне важност основних принципа слободе медија, као и улоге медија у јачању демократског друштва, којима припада и Србија, наводи се у саопштењу поводом Светског дана слободе медија које је потписао државни секретар Александар Гајовић.
Наводи се да и после више од шездесет година од доношења Универзалне декларације о људским правима, којом је гарантовано право сваком појединцу на слободу мишљења и изражавања, слобода медија, као један од могућих начина изражавања јавног мишљења, како се додаје, представља и даље једно од најдрагоценијих људских права, које остаје неотуђиво.
Светски дан слободе медија обележава се од 3. маја 1993. године, када га је установила Генерална скупштина УН.
Извор: Бета