У организацији педагошко-психолошке службе и Ђачког парламента ОШ "Димитрије Туцовић" из Чајетине, у издвојеном одељењу на Златибору одржана је трибина "Васпитни стилови родитеља".
https://www.youtube.com/watch?v=womEmCr0030&feature=youtu.beПородица је основна ћелија друштва, мали колектив у којем се стичу прва искуства о људима, њиховим међусобним односима, о животу и његовим проблемина . Деца у породици стиче и основне утиске о самима себи, својој вредности, о свом положају у људској заједници на којима граде и ставове према животу. Управо због свега наведеног, педагошко-психолошка служба и Ђачки парламент ОШ "Димитрије Туцовић" су осетили потребу да заједно потраже одговор на питање: како у данашње време на најбољи начин васпитати децу, кроз Трибину о васпитним стиловима родитеља.
"Мало ћемо се осврнути и на разлику између традиционалног васпитног стила, као су се деца некад васпитавала, шта је у том традиционалном васпитном стилу било добро, шта можда није и прво да упоредимо тај традиционални васпитни стил са савременим родитељством. Шта је то што се толико променило, зашто су родитељи некад били толико опуштенији кад су васпитавали своју децу, нису били толико забринути, нису се толико преиспитивали, шта се дешава у овом тренутку, зашто је све то тако другачије? Циљ нам је јеноставно да пробамо да помогнемо родитељима у њиховом и нашем заједничком задатку да изведемо децу на прави пут", рекла је психолог Марија Новаковић.
"Од ове трибине очекујем да родитељи и сви ми, просветни радници мало поразмислимо о начину на који се опходимо према деци, да схватимо да деци ипак треба поставити неке границе које морају да се поштују, али да децу морамо што виче укључити у свакодневни живот и у неке одлуке које се тичу и самих њих. Такође научити децу томе да свако кршење правила изискује и неку казну", истакла је Јелена Жугић, школски педагог.
Ђачки парламент се осврнуо на још једну болну тачку о којој се зна, али се ретко говори а још ређе предузимају конкретни кораци.
Огњен Поповић, председник Ђачког парламентаиста указао је, из дечијег угла, на неке облике дискриминације. "У школи се може срести и појава дискриминације на основу материјалности. Последица те дискриминације је често раздвајање деце у различите групе, имајући велики утцај на њихово ментално здравље, а ми смо ту да покажемо родитељима како то изгледа из нашег угла, с обзиром да је доста другачија ситуација из погледа детета и да им мало скренемо пажњу на све то, да им објаснимо које су опасности и да заједно са њима решимо тај проблем".
На трибини се, од стране струке, говорило о четири стила родитељства: аутократском, демократском, пермисивном односно опуштеном и незаинтересованом стилу. Колико су се присутни родитељи и у коме стилу препознавали, остало је међу њима . А колико су овакве трибине успешне, видеће се у наредно време преко понашања деце у школи, као и ван ње.
Мирјана Ранковић Луковић