Убудуће неопходан сертификат за коришћење пестицида

заштита биља

Од 1. јануара 2022. године сви пољопривредници који користе пестициде мораће да прођу обавезну обуку, док ће сертификат бити услов да професионални корисници у догледном времену, када већи број лица буде обучен, могу на основу њега да купују средства за заштиту биља у регистрованим продајним објектима, односно у пољопривредним апотекама.

“Закон о изменама и допунама Закона о средствима за заштиту биља („Сл. гласник РС“, бр. 41/2009 и 17/2019 – даље: Закон) усвојен је 2019. године, с тим што су одредбе које се односе на обуку пољопривредних корисника, као и одредбе које се односе на обавезну проверу техничке исправности и функционалности уређаја за примену средстава за заштиту биља важе од   1. јануара 2022. године”, наводе из Управе за биље Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Како је саопштено из  Министарства, у складу са одредбама поменутог Закона сва лица која користе средства за заштиту биља у оквиру својих професионалних активности и лица која своје пољопривредне производе стављају на тржиште сматрају се професионалним корисницима и дужни су да примену средстава за заштиту биља и све активности у вези са применом, као што су руковање, складиштење, транспорт и одлагање, спроводе под условима и на начин којим се не угрожава живот и здравље људи и животиња и животна средина. У том смислу ће бити организоване обуке за сва ова лица која ће добити сертификат професионалног корисника.
Кроз обуке корисници пестицида ће добити сазнања о самим пестицидима, механизмима њиховог деловања, физичким и хемијским својствима, правилном начину руковања, примене, складиштења, транспорта, одлагања. Такође, корисници ће добити информације о коришћењу личних заштитних средстава, поштовању каренце, заштити здравља људи, домаћих и дивљих животиња, свих нециљаних организама, првенствено пчела, о интегралном управљању штетним организмима у смислу што мање употребе хемијских средстава и коришћења агротехничких и механичких мера у циљу сузбијања штетних организама и корова”, наводе у Министарству пољопривреде.
Све ове мере имају за циљ производњу безбедне хране, првенствено у смислу остатака средстава за заштиту биља у храни и храни за животиње који су мањи од максимално дозвољених количина остатака, као и заштиту животне средине.