Једна од многобројних тема 7. Конгреса о зашити биља, који je претходних дана одржан на Златибору, била је заштита повртарских култура, која је много комплекснија у поређењу са ратарским усевима или неким врстама воћа.
У циљу добијања високих приноса и квалитетних плодова повртарских биљака неопходна је правовремена заштита расада а потом и расађених биљака од болести, штеточина и корова, рекао је професор Пољопривредног факултета Универзитета у Београду, Алекса Обрадовић. Његово стручно предавање орјентисано је на интегралне мере заштите у спречавању настанка обољења бактериозне природе на парадајзу и паприци.
„Та обољења су проблем јер не постоје средства којима се може интервенисати директно већ се заштита заснива на примени различитих агротехничких мера, неге, коришћења отпорних гено-типова као и неких алтернативних метода базираних на употреби биолошких агенаса. Тиме би се парадајз и паприка заштитили од бактериоза, смањила би се употреба пестицида и избегла употреба антибиотика“, рекао је Обрадовић.
Он додаје да се мора обратити пажња и на квалитет семена и садног материјала јер је то основни предуслов за успешну производњу.Најбољи начин борбе против болести биљака је превенција. За то је неопходно добро познавање биологије патогена, технологије производње и гајења биљака што ће спречити настанак болести и ширење патогена.
Савремена производња не може се замислити без примене хемијских средстава која имају своју одређену ефикасност и неопходност али их треба примењивати у право време и искључиво према препоруци. Проблем је што се хемијска средства често употребљавају без адекватног знања и примене прописаног искуства, што доводи до негативних последица, па су потрошачи с разлогом забринути за своје здравље.
Да би се избегле нежељене последице произвођачима се саветује да се пре третирања биљака обрате стручњацима за заштиту биља уоквиру стручне службе или пољопривредних станица, где могу добити бесплатне савете и своју производњу организовати на прави начин.