"Златиборски Еко Аграр": Подршка Чајетинским пољопривредницима са 40 милиона динара (видео)

Кроз различите видове субвенција „Златиборски Еко Аграр“ за чајетинске пољопривреднике, који имају регистрована пољопривредна газдинства, у овој години из буџета ће определити 40 милиона динара. Програм мера подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја општине Чајетина за 2018. годину, који је усвојен на последњој седници СО Чајетина, није се битније мењао. Субвенције су превасходно условљене изменама и усклађивањем Националног програма за пољопривреду, што је био разлог да се са објављивањем Програма морало чекати до априла.

Представљајући овогодишњи програм мера подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја општине Чајетина за 2018. годину, директор "Златиборског Еко Аграра" Владимир Бојовић наводи да се једна од измена односи на вештачко осемењавање крава, које је прошле године обухватало само веће произвођаче, а од ове године ће обухватити и оне који имају пет и више крава. Оно што је тренутно актуелно, додаје Бојовић, су Републички ИПАРД фондови:

"Мали број наших пољопривредника ће имати могућност да конкурише за ова средства која су изузетно велика, где се ради о повраћајима у износу од 60% до 80% уз јако ригорозне критеријуме. Из тог разлога Еко Аграр је ове године увео субвенционисање камате на дугорочне кредите за све оне који желе да инвестирају у своја газдинства, како би, евентуално, испунили све критеријуме приликом конкурисања за средства из ИПАРД програма. Еко Аграр ће расписати јавни позив и одабрати две најповољније банке код којих ће у потпуности субвенционисати камату на краткорочне и дугорочне кредите", истиче Бојовић.

Једна од већих измена је регресирање полисе осигурања у пољопривреди, која је повећана на 60%. Из Еко Аграра кажу да је пожељно да пољопривредници осигурају производњу, јер Општина врши надокнаду штете у износу од 30%, а на овај начин штета би им била надокнађена 100%. Надају се да ће се ова мера добро одразити на пољопривредне произвођаче и да ће схватити важност осигурања пољопривредне производње, стоке, усева и слично. Код субвенционисања остављања женске телади  критеријуми су пооштрени.

"Подигнут је лимит па ће ову субвенцију моћи да искористе искључиво пољопривредна газдинства која имају минимум пет грла. Испод тога неће јер је интересовање заиста велико. Добар део буџета годинама у назад издајамо баш за ову меру. Из тог разлога смо морали да је редукујемо на овај начин, тако да ће уместо досадашњих 25 000 динара, бити субвенционисано на максималних 20 000 динара. Верујем да се ово неће неће у великој мери одразити на пољопривредне произвођаче, с обзиром да смо доста газдинстава подржали кроз ову меру, па није реално очекивати да ће интересовање у наредним годинама бити пропорционално овом које је било до сада", истиче Бојовић, додајући да се ове године неће субвенционисати набавка ратарских трактора.

И ове године вршиће се субвенционисање сеоског туризма и то кроз регресирање рачуна за улагања у регистрована пољопривредна газдинства која се баве, или имају намеру да се баве овом делатношћу.

Златиборски Еко Аграр ће од мајског броја Златиборских вести приређивати посебан додатак под називом "Пољопривредник". Први број садржаће обавештења о субвенцијама за 2018. годину, док ће кроз сваки наредни бити представљени стручни и научни тектови који ће се припремати у сарадњи са институтима и факултетима, стручним и саветодавним службама, ветеринарским станицама и свим осталим чиниоцима из области пољопривреде.

https://www.youtube.com/watch?v=sNO0FpDHCPk

Драгана Росић