У Музеју на отвореном „Старо село“ у Сирогојну јуче су били гости представници музеја Републике Српсек из Бања Луке који су заинтересоване госте кроз одржану радионицу упознали са својим културним наслеђем, Змијањским везом. Ова техника везења уврштена је на репрезентативну УНЕСКО-ову листу нематеријалног наслеђа.
https://www.youtube.com/watch?v=kpM9hfBrtcM&feature=youtu.beЗмијањски вез је специфична техника везења коју практикују жене Змијања у Републици Српској. Од средине 19. века до данас задржао је своју орнаменталну форму, специфичне је израде, тамноплаве боје и у његовој изради увек се користе одређене технике.
"Музеј Републике Српске је 2015. године приредио изложбу "Змијањски вез - свјетско нематеријално наслеђе" која је била прво представљена у Народној скупштини РС, затим смо гостовали пола године у Етнографском музеју у Београду. Гостовали смо по више музеја у БиХ да би ове године имали један велики и најзначајнији пројекат у историји нашег музеја да се са изложбом представимо у Музејском комплексу Коломенско у Москви, као и у Музеју хлеб у Санкт Петербургу. Данас ће, после предавања и презентације, становништво моћи да се упозна са самим техникама израде змијањског веза које ће практично да покаже везиља из Удружења "Дуга" из РС", испричала је за Златиборпресс Данијела Ђукановић, музејски саветник-етнолог Музеја Републике Српске.
Овај вез користи се за украшавање женске одеће и домаћинства, укључујући венчанице, мараме, хаљине и постељину. Његовим уврштавањем на УНЕСКО-ову листу нематеријалног културног насеђа 2014. године постао је светско добро, јер садржи снажну симболику која се преноси генерацијама, те промовише креативност, друштвену једнакост и разноликост.
"Једно удружење ради овај вез на савременим кошуљама, хаљинама, које су данас носиве, који млади људи у Бања Луци носе за различите свечане прилике, где је он на један софистициран начин представљен дискретно, али остала је иста симболика, исти мотив, иста техника, али на савременом платну", нагласила је Ђукановићка.
Радионици су присуствовали ученици средње уметничке школе из Ужица и гости Музеја „Старо село“. Изложба змијањског веза тренутно се налази у Музеју Војводине.
Мирјана Ранковић Луковић