Председник општине Чајетина, Милан Стаматовић, изјавио је да ова општина нема вишка запослених и сматра да јавна предузећа која се могу финансирати из сопствених извора, уколико имају потребу за то, треба да приме нове раднике. Иначе, Чајетина има три јавна предузећа и две установе. Према квотама које је направила Влада, општина Чајетина у јавном сектору треба да има 356 запослених, уместо досадашњих 413. То значи да је у овој општини вишак 57 радника.
"Nека они направе распоред и нека кажу ко то треба да остане без посла и како ми сутра да одговоримо свим потребама, грађанима и туристима који долазе на Златибор. Ми смо брдско планинско подручје, наша села су жива и удаљена и тим људима исто морате очистити и дати им могућност да живе као и људи у граду. Ако они хоће Србију да врате у првобитну заједницу, ево ово је начин како размишља министарство, да по броју становника буде једини критеријум", наглашава Стаматовић.
Град Београд, градске општине, али и Врњачка бања имају специјални статус када је у питању максималан број запослених, што није случај и са Чајетином, иако је Златибор, као и Врњачка бања, туристичко место прве категорије. Стаматовић тврди да ова општина има мањка комуланих и грађевинских инспектора и да то ствара велики проблем у раду општинске управе.
"Имамо највише издатих грађевинских дозвола, највише кранова тренутно има на Златибору, а све то треба исконтролисати и проверити и то са једним грађевинским и једним комуналним инспектором. То је просто немогуће, нарочито у летњој сезони и у сезони годишњих одмора. Тада извођаче радова, који раде без дозвола и који узарађују милионе евра на тим објектима, треба да контролишенаш инстпектор који ради за плату од 30.000 динара и нико не стоји иза њега. Ово је немогуће"", тврди председник општине Чајетина.
Министарство делује по политичким налозима и све одређују према људима, а не према инстутуцијама и према параметрима, и док је тако Србија не може ићи напред, истиче Стаматовић и додаје да у општини Чајетина нема вишка запослених и да ће се у наредном периоду радити на томе да се упосли још више радника. Иначе, по предлогу закона, радницима ће бити понуђене отпремнине, док јавна предузећа, која могу да се финансирају из споствених извора, неће морати да отпуштају раднике.
"Наша јавна предузећа су на тржишту, нису на општинском буџету и имају сопствене приходе, и ако могу да финансирају, они ће и примити нове раднике. Није поштено да се меша држава или да неко из Београда одређује број запослених, ако ми имамо потребу, рецимо, у јавном комуналном предузећу за толиким бројем радника. Ми овде имамо, на пример, концерте које посети 50.000 људи, имамо велики број културних дешавања и повећан број гостију, које морате и да дочекате, да их угостите, али и да очистити иза њих", нагласио је Милан Стаматовић.
Замрзавањем броја запослених, значи да се стагнира, а ако се има могућности да се упосле нови људи, не видим разлог зашто то не треба и урадити, наглашава председник општине Чајетина.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs