У „Чиготи“ се наставља акција Олимпијског комитета под називом „Олимпијско срце“ . За три године трајања пројекта насталог између две олимпијаде, „Чигота“ ће угостити више од седамдесет заслужних спортиста. Након рукометашица Светлане Китић и Љубинке Јанковић које су почетком јуна боравиле на Златибору, у прошлој седмици су погодности Чиготе користиле и прослављене кошаркашице Марија Тонковић Павићевић и Љиљана Станојевић.
https://www.youtube.com/watch?v=yIb5pNo_IAw&feature=youtu.be„Олимпијско срце“ је пројекат Олимпијског комитета и Специјалне болнице „Чигота“ на Златибору, који заслужним олимпијцима и спортистима обезбеђују смештај и десетодневну рехабилитацију. Од 10. до 25. јуна су у Чиготи боравиле кошаркашице Марија Тонковић Павићевић која је са репрезентацијом Југославије 1980. на Олимпијади у Москви освојила бронзану медаљу и репрезентативка Љиљана Станојевић Марковић.
„Захваљујем се Олимпијском комитету што нам је омогућио овакав одмор.Долазила сам и раније на Златибор,али нисам знала шта све Чигота нуди.Обновила сам повреду рамена па сам имала и медицинске третмане и терапију.Особље је изузетно љубазно,услови одлични,тако да ћу сигурно доћи и наредне године“ ,прича Тонковићева.
Марија Тонковић се после играчке каријере била професор физичке културе ,а хоби јој је сликање.Поредећи време некада и сада каже да је разлика велика.
„Све је пре било много скромније.Није било дочека после освајања медаља и прослава као што је то данас.Драго ми је што спортисти данас имају боље услове . Посебно бих истакла значај националних пензија за све нас“ ,наглашава Тонковић.
Љиљана Станојевић Марковић била је најбоља сениорка Спортског друштва „Партизан“. За репрезентацију Југославије одиграла је преко 100 утакмица и постала вицешампионка Европе 1978. у Пољској. Са Балканског шампионата донела је 2 злата и 1 сребро. Добитница је награде Радивоје Кораћ и доживотног звања Заслужног спортисте Југославије.
„Јако је битно да нисмо заборављени,односно да неко вреднује наше резултате које смо постигли за нашу земљу.Ја сам одушевљена акцијом и хвала им на томе.За мене је боравак у Чиготи откровење и мораћу да поновим.Све је фантастично и за Чиготу 10 плус оцена “ ,истиче Станојевићева.
Љиљана Станојевић је након кошаркашке каријере свој живот посветила помагању аутистичној деци. Осмислила је програм, јединствен у свету којим се деци са аутизмом, Дауновим синдромом и потешкоћама у кретању и развоју помаже специјалним моторичким вежбама.За протеклих осам година, од када је патентирала „лиско терапију“ у Заводу за интелектуалну својину Србије, њен програм помогао је најмање стотини малишана. Ово је још један начин на који шампиони показују да то заиста и јесу.
Мирјана Ранковић Луковић
снимци: Агенција ЗУМ Ужице